BİZİ TAKİP EDİN
ONLINE SATIŞ
EN
AnasayfaBlogBöğürtlen Reçelinin Tarifi

Böğürtlen Reçelinin Tarifi

Yaz ve kış aylarının enerji deposu reçel çeşitleri, mevsiminde toplanan meyvelerden elde edilir. Meyveler şeker, bal veya şekerli meyvelerin sularıyla tatlandırılır ve her mevsimde tüketebilmenizi sağlar. Kahvaltılarda tüketilen ve her damak tadına uygun reçeller ara öğünlerde, kurabiye, tatlı ve pasta yapımında da kullanılmaktadır. Vişne reçeli gibi hafif ekşimsi bir tat arayanlar için böğürtlen reçeli ideal bir seçim olacaktır. Seyidoğlu Gıda ile evinizde de hazırlayabileceğiniz böğürtlen reçeli tarifi ile sizlerde lezzetli bir reçel yapabilirsiniz.

Böğürtlen Reçeli Nedir?

Hafif ekşi ve tatlı aromaların birleştiği böğürtlenler soğuk ılıman iklim bitkisidir fakat farklı iklim tiplerinde de yetişebilir. Ülkemizde yaylalarda ve dağlarda üretimi daha çok yapılmaktadır. Peki, böğürtlen reçeli nedir? Mevsiminde toplanan böğürtlenlerin vitamin ve minerallerinden faydalanmak isteyenler reçel ve marmelat yapabilirler. Reçel çeşitleri içerisinde hafif ekşi tat bulabileceğiniz böğürtlen reçeli için pazardan aldığınız, bahçenizden topladığınız böğürtlenleri şeker, bal, pekmez gibi tatlandırıcılarla kaynatarak lezzetli reçeller yapıp kış aylarında da tüketebilirsiniz. Tam anlamıyla enfes bir reçel yapmak için malzemeleri belirli ölçülerde kullanarak reçellerinizi yapabilirsiniz.

Böğürtlen Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

Kış aylarında enerji deposu olan reçelleri tüketebilir ve hastalıklara karşı vücudunuzun dirençli olmasını sağlayabilirsiniz. Mevsiminde bulduğunuz organik meyvelerden lezzetli ve faydalı reçelleri yapabilirsiniz. Enfes bir böğürtlen reçeli tarifi için malzemeler;

1 kilogram böğürtlen,

1 kilogram toz şeker,

2 adet karanfil,

Yarım tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu ile lezzetli bir böğürtlen reçeli hazırlayabilirsiniz. Elde etmek istediğiniz miktara göre malzemelerin miktarlarını değiştirebilirsiniz. Aynı zamanda şeker hastaları için bir tarif hazırlıyorsanız şeker miktarını azaltabilir, aynı zamanda şeker yerine bal veya pekmez kullanabilirsiniz.

Bu malzemeleri seçerken ve tarifi yaparken bazı püf noktalar bulunuyor. Mevsiminde bulduğunuz böğürtlenlerin zedelenmemiş ve taze olmasına özen gösterin. Meyvelerin dağılmaması için reçeli karıştırmadan hazırlayın ve isteğe göre toz şeker içinde böğürtlenleri uzun süre bekletebilirsiniz. Oldukça kısa sürede hazırlayacağınız böğürtlen reçelini kavanoza koyduktan sonra 2-3 gün güneş ışığında bekletebilirsiniz.

Böğürtlen Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

Oldukça az malzeme ile hazırlayacağınız sağlıklı ve faydalı bir böğürtlen reçeli tarifi nasıl yapılır, detaylıca anlatalım.

İlk olarak ayıklanmış böğürtlen tanelerini bol su ile güzelce yıkadıktan sonra suyunun kuruması için süzgüye aktarıp bekletin.

Böğürtlenleri orta boy bir tencereye şekerle birlikte ekleyin. Şekerin kolayca karışması için sırayla biraz böğürtlen biraz şeker ekleyin. Böğürtlenler sularını toz şeker ile salacaktır ve bunun için tencerenin ağzını kapatıp oda sıcaklığında 2 saat kadar beklemeye alın.

Meyveler suyunu saldıktan sonra tencereyi ocağa alın ve kaynamaya başladıktan sonra altını kısıp 20-25 dakika kadar pişirin.

Böğürtlenler, reçel kıvamını almaya başlayınca karanfil ve taze sıkmış olduğunuz limon suyunu ilave edin ve 5 dakika kadar pişirmeye devam edin.

Reçel kıvamı olduktan sonra tencereyi ocaktan alıp soğuyana kadar bekletin. Sonrasında temiz ve kuru bir cam kavanoza aktarın. Dilerseniz güneşte bekletebilir, dilerseniz diğer kışlıkların yanına koyabilirsiniz. Her mevsim ve her öğünde tüketebileceğiniz böğürtlen reçeli ile aynı zamanda tatlı, çörek, kek veya pasta yapımında kullanılabilir.

Nasıl Muhafaza Edilir?

Kıvamı ve lezzeti iyi olan böğürtlen reçeli uzun süre saklanabilir ve tüketilebilir. Böğürtlen reçeli nasıl muhafaza edilir? Kıvamını verdiğimiz tarifle tutturabilirsiniz, eğer kıvamlı olmazsa küflenme ya da şekerlenme yapabilir.

Bal, pekmez ve reçel çeşitleri kuru ve serin bir yerde saklanmalıdır. Burada dikkat etmeniz gereken bir husus ise buzdolabında saklanmamasıdır. Buzdolabına koyduğunuz böğürtlen reçeli, donmaya başlar ve sonrasında şekerlenme meydana gelir.

Reçel saklarken soğuk ve karanlık yerin aksine açık ve serin ortamlarda tutulmalıdır.

Bununla birlikte hazırladığınız reçel tariflerini cam kavanozlarda muhafaza etmeniz gerekir. Plastik ve metal kaplar, reçelin koku ve küf yapmasına neden olur. Cam kavanozlar sağlıklıdır ve reçelin bozulmasının önüne geçmektedir.

Kıvamını sağlamak için birkaç gün güneş ışığında bekletebilirsiniz. Hazırladığınız böğürtlen reçelini uzun süre güneşe maruz, pencere önünde bekletmeyin. Kiler gibi saklama alanlarında, erzak dolaplarında muhafaza edebilirsiniz.

Mevsiminde toplanan böğürtlenlerden yapılan ve oldukça faydalı böğürtlen reçellerini evinizde yapabilir, yapacak zamanınız yoksa Seyidoğlu Gıda üzerinden satın alabilirsiniz. Her gramajlarda bulabileceğiniz böğürtlen reçeli tarifleri için sitemizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Reçel Çeşitleri

© Copyright 2019 SEYİDOĞLU - Tüm Hakları Saklıdır
Developed by FİKİR KAHVESİ