BİZİ TAKİP EDİN
ONLINE SATIŞ
EN
AnasayfaBlogKepekli Tahin Tarifi Nasıl Olmalı?

Kepekli Tahin Tarifi Nasıl Olmalı?

Tahin, susamların kavurma işleminden geçirilerek öğütülmesi sonucunda elde edilir. Enerji deposu olan tahinler, özellikle kış aylarında hastalıklardan korunmak için tüketilmesi gereken bir besindir. Tahin çeşitleri, çörek, tatlı, kurabiye yapımında kullanılırken aynı zamanda tahin pekmez karışımında kullanılmaktadır. Kahvaltılarda, çayın veya kahvenin yanında oldukça lezzetli olan tahinlerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında kepekli tahin ülkemizin bazı yörelerinde oldukça fazla tüketilse de birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Her damak tadına uygun kepekli tahin tarifi nasıl olmalı, faydaları ve hangi malzemelerin gerekli olduğunu Seyidoğlu Gıda olarak yakından inceleyelim. Kepekli tahin hazırlayacak vaktiniz yoksa Seyidoğlu Gıda üzerinden farklı gramajlarda kepekli tahin siparişini kolaylıkla verebilirsiniz.  

İlginizi Çekebilir: Organik Tahin Tarifi Nasıl Olmalı

Kepekli Tahin Tarifi İçin Malzemeler

Tahinlerin ham maddesi susamdır. Susamlar soyulup kavurma işleminden geçirilmesi sonucunda işleme alınır. Kepekli tahin ise susamın kabuklarının alınmamış ya da çok az bir oranda alınması ile üretilmektedir. Kepekli tahinin tadı, rengi ve kıvamı diğer tahinlere göre daha yoğundur. Doğal olarak üretilen susamlardan elde edilen kepekli tahinler biraz seyreltilerek satışa sunulur. Evinizde yapmak istiyorsanız, kepekli tahin tarifi için malzemeler nelerdir, hemen bakalım.

Doğal ve organik tüketime özen gösterenler için kepekli tahin tercih edebilirler. Kepekli tahin tarifinde susam dışında bir madde ve malzeme kullanılmaz. Susamlar belirli işlemlerden geçtikten sonra, yabancı maddelerden ayrılması için eleme yöntemine başvurulur.

Kepekli tahin susamın (Yerli Susam) kepeğinin alınmadan tahin haline getirilmesi ile oluşmaktadır. Kepekli tahin eskiden "Bozkır Tahini" olarak da bilinmektedir.  

Kepekli Tahin Yapılışı Nasıldır?

Susam dışında herhangi bir malzemeye gerek kalmadan hazırlayabileceğiniz kepekli tahin oldukça faydalı ve içerisindeki besin değerleriyle oldukça sağlıklıdır. Kepekli tahinde tek malzeme kullanılsa da uygulanan işlemler oldukça dikkat istemektedir. Kepekli tahin kalori değeri ve faydalarına geçmeden önce kepekli tahin yapılışı nasıldır, yakından inceleyelim.

Kepekli tahin üretiminde veya yapımı işleminde susamlar ıslatılmak için tencereye veya ıslanma havuzuna alınır.  Beyaz tahinde olduğu gibi ıslanma işleminden sonra kavrulması için uygun kaba aktarılır. Susamlar rengini alıncaya kadar kavurma işlemine devam edilir. Normal tahinde kavurma işleminin 2-3 katı süre uzunluğuna ulaşan sürelerde kavurma yapılır. Ortalama olarak 2-3 saat kadar tencere veya kazanda kavrulan susamlar soğutma kaplarına aktarılır. Soğuma işlemi sırasında susamların soğutulması sağlanır ve 30 dakika havalanması beklenir. Soğuyan ve havalanmış susam taneleri yabancı maddelerden ayrıştırılmak üzere eleklere dökülür.

Kepekli tahinin üretiminde fabrikasyon makine ve ekipmanlar kullanılmaz. Eleklerden geçirilen susamlar taş değirmenlerde ezilir. Evde bu tarifi deniyorsanız, havan, mutfak robotu ve mikser kullanabilirsiniz. Toplu üretim yapılan tesislerde taşlar arasında ezilen susamlar soğutma depolarına aktarılır, soğuyan ve ezilen susamlar paketlenir ve satışa sunulur.

Evde deniyorsanız ve lezzetli bir tat yakalamak için mutfak robotu yerine havan kullanabilirsiniz. Dövdüğünüz susam tanelerinin oda sıcaklığına gelmesini bekledikten sonra cam kavanozlara aktarabilirsiniz.

Kepekli tahin tarifine başlamadan önce susamların kabuklarını soymayın. Bununla birlikte hazırladığınız tarif sonrasında serin ve kuru bir yerde saklayın. Şekerlenip ve tadının bozulmaması için kepekli tahininizi buzdolabında saklamaktan kaçının.

Kepekli Tahin Faydaları Nelerdir?

Kavrulma, soğutma ve ezme işlemlerinden geçerek sofralara doğal şekilde gelen kepekli tahin, koruyucu ve katkı maddesi içermez. Tarifinde belirttiğimiz gibi tarif aşamasında yabancı maddelerden ayrıştırılır. İçerisindeki besin değerleri ile kepekli tahin faydaları nelerdir?

Birçok tarifin içerisinde kullanılabilen kepekli tahin tek başına veya pekmezle tüketilebilir. Susamlar soyulmadan hazırlanan kepekli tahin, bolca protein, besin lifi, kalsiyum, omega 3, A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Vücudumuzun alması gereken birçok besin değerlerine sahip olan kepekli tahini özellikle yorgun hissedip, yorgun uyanların tüketmesi gerekir.

Sadece susamdan yapılmasına rağmen kepekli tahin, antioksidan özelliğine sahiptir. Kan ve dolaşım sistemi kepekli tahinle temizlenir ve yabancı maddelerden arınır. Birçok hastalığa karşı, vücudun dayanıklı hale gelmesini sağlar.

Kanın sağlıklı dolaşmasını sağlarken kalp krizi, inme gibi birçok kalp ve damar hastalıkların önüne geçer. Daha lezzetli olmasını sağlamak için pekmez çeşitleri ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kepekli tahin içerisindeki kalsiyum sayesinde kemik ve kas gelişimini destekler. Özellikle çocukların tüketmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Her yaşta görülebilecek kırılgan kemikler, güçsüz kaslar gibi sorunların önüne geçmektedir.

Saymakla bitmeyen kepekli tahinin son faydasına değinmek gerekirse, içerisinde bulunan omega3, omega6 ve yağ asitleri sinir sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Sinir hücrelerinin kolayca yenilenmesini ve onarılmasına yardımcı olmaktadır. Birçok hastalığa karşı korunmanızı sağlayan kepekli tahini öğünlerinize eklemeniz gerekir.

Kepekli Tahin Kalori Değeri Nedir?

Diyet yapanlar, sağlıklı beslenenler, sporcular tükettikleri gıdaların besin değerlerine dikkat etmektedir. İçerisindeki besin değerleri ile kepekli tahin kalori değeri nedir? Kepekli tahin, yaygın olarak kek, kurabiye, çörek yapımında veya pekmez çeşitleriyle karıştırılarak tüketilir. Sade olarak da tüketmeniz gereken bir besin olan kepekli tahinin 100 gramında 583 kcal kalori bulunmaktadır. Bununla birlikte 100 gram kepekli tahinin %14 karbonhidrat, %12 protein ve %73 oranında yağ bulunmaktadır. Pekmezlerle karışım yaparken oranlarını damak tadınıza ve almanız gereken kalori miktarına göre ayarlayabilirsiniz. Pekmez ve tahin oldukça sağlıklı olsa da yüksek kaloriye sahip olduğu için dikkat etmenizde fayda var. Belirli bir hastalığınız varsa veya çocuklarınıza yedirmek istiyorsanız tüketim miktarlarını iyi ayarlamanız gerekir.

Seyidoğlu Gıda olarak hazırladığımız bu içeriğimizde kepekli tahin hakkında bilinmesi gerekenlere yer verdik. Kepekli tahin üretimi, kullanılan malzemeler, yapım aşamaları, besin değerleri ve faydalarına değindik. Sizler de kış aylarında hastalıklardan korunmak, kahvaltılarda lezzetli atıştırmalıklar hazırlamak için Seyidoğlu Gıda üzerinden kepekli tahin çeşitlerini istediğiniz gramajlarda sipariş verebilirsiniz.

© Copyright 2019 SEYİDOĞLU - Tüm Hakları Saklıdır
Developed by FİKİR KAHVESİ