BİZİ TAKİP EDİN
ONLINE SATIŞ
EN
AnasayfaBlogMis Kokulu Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Olmalı

Mis Kokulu Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Olmalı

Kış aylarının vazgeçilmezi reçel çeşitleri sayesinde mutfaklarımız renklenir. Mis kokulu reçel çeşitleri hazırlarken mevsiminde toplanan meyveler kullanılır ve oldukça faydalıdır. Seyidoğlu, "Asırlık tecrübesiyle, geleneksel damak zevki olan reçelleri hijyenik ortamlarda, gıda mühendisleri kontrolünde üretip, ürün kalitesini sürekli geliştirerek, müşteri memnuniyetini sağlamayı ve sektöründe lider olmayı amaç edinmiştir" Bu yazımızda Seyidoğlu Gıda olarak mis kokulu vişne reçeli tarifi nasıl olmalı, sorusuna malzeme, yapılış ve püf noktalarıyla bu yazımızda detaylı yer vereceğiz.

İlginizi Çekebilir: Reçel Çeşitleri

Vişne Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

Vişne reçeli tereyağıyla beraber harika bir lezzet ortaya çıkarmakta aynı zamanda çörek, tatlı, kek, pasta yapımında da kullanılmaktadır. Mis kokulu vişne reçeli tarifi için malzemeler nelerdir;

1 kilogram vişne, çekirdeksiz 700 gram,

500 gram toz şeker (bal, pekmez veya meyve özütü kullanılabilir.)

Yarım limonun suyu

1 tutam limon tuzu ile mis kokulu vişne reçelinin tarifine geçelim.

Vişne Reçelinin Hazırlanışı

Belirttiğimiz malzemeleri ve miktarlarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Vişne reçelinin hazırlanışı ve yapılışına baktığımızda;

Vişneleri bol suyla yıkayın ve saplarını kopardıktan sonra çekirdeklerini çıkarın.

Vişneleri derince bir çelik tencereye alın ve üstlerini tamamen şekerle kaplanacak şekilde toz şekerle örtün.

Vişne az sulu bir meyve olduğu için bıraktığı su miktarı yetersiz gelebilir, bu yüzden ertesi sabah içine 1 su bardağı kadar su ilavesi yaptıktan sonra, vişneleri ezmeden hafifçe karıştırın ve ocağın altını açıp en kısık ateşe getirin.

En kısık ateşte ara ara üstünde biriken köpükleri alıp atın ve bu şekilde reçelin suyu hafifçe kıvama gelene dek yaklaşık 2 saat pişirin.

Ocaktan almadan 5 dakika önce limon suyunu ve limon tuzunu ekleyip, ocaktan alın ve cam bir kaba boşaltıp, mümkünse güneş gören bir yerde kıvam alana dek bekletin.

Oda ısısına geldikten sonra kavanoza alın ve serin ve güneşe maruz kalmayan bir yerde muhafaza edin.

Vişne Reçeli Hazırlamanın Püf Noktaları

Vişne reçeli yaparken tarifine ve gerekli malzemelere göre yapabilirsiniz. Mis kokulu vişne reçeli hazırlamanın püf noktaları, reçelinizin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Püf noktaları nelerdir;

Çekirdekli bir reçel istiyorsanız, sulanması için su ilave etmeniz gerekir,

Kısık ateşte ve çok fazla karıştırmadan daha taneli bir reçel elde edebilirsiniz.

Kaynama esnasında tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri tahta bir kaşığın uç kısmıyla alıp temizleyin.

Vişnenin Faydaları

Sinir sistemini düzenleyici etkisi olan vişne ve vişne reçelinin faydaları arasında kalp dostu olarak bilinir ve kalp sağlığı için büyük fayda sağlar. Sindirim sistemine de faydası olan vişne reçelinin kabızlık sorununu giderici etkisi vardır. Ek olarak aynı zamanda Parkinson hastalığına karşı da koruma sağlar.

Mis kokulu vişne reçel tarifi ile evinizde lezzetli bir reçel yapabilirsiniz. Aynı zamanda mevsiminde vişne bulamadıysanız ve vaktiniz yoksa Seyidoğlu Gıda üzerinden istediğiniz gramajlarda kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Kampanyalar bölümünden diğer reçel çeşitlerini de inceleyebilirsiniz.

© Copyright 2019 SEYİDOĞLU - Tüm Hakları Saklıdır
Developed by FİKİR KAHVESİ