BİZİ TAKİP EDİN
ONLINE SATIŞ
EN
AnasayfaBlogReçel

Reçel

Reçel nedir ve reçel çeşitleri nelerdir?

Reçel denildiğinde aklına hemen ilk gelen reçel çeşitleri vişne reçeli, çilek reçeli hadi bilemedin kayısı reçel çeşitleridir Öyle değil mi?  

Aslında reçel kelimesi İngilizceden dilimize geçen bir kelimedir. Mesela reçele, Azerbaycan Türkleri mürebbe derler. Reçel, meyve konserveleri, genellikle cam reçel kavanozlarında 'cam kavanoz reçeller olarak da bilinir' veya mason kavanozlarında depolanan bazen meyve bazen de sebze kullanılarak ve şeker ilave edilerek reçel olarak kullanıma hazır bir duruma getirilere yapılır.  

reçel ve reçel çeşitleri

Vişne, çilek veya kayısıdan veya daha bir çok meyve ve sebzeden yapılan reçel çeşitleri olduğu gibi tatlı meyve konserveleri ve domates veya kabaktan bile yapılabilmektedir.  

Vişnelerin sapları ve çekirdekleri ayıklanarak vişne, toz şeker ve limonun suyundan yapılan vişne reçeli kahvaltı sofralarımızın neredeyse vazgeçilmez tatlı bir besinidir. Ekmekleri yağladıktan sonra veya dilimlenmiş ekmeklere sürülere afiyetle yenen leziz bir kahvaltılık tatlı çeşididir. Sizde kahvaltı sofralarınızı birbirinde tatlı ve güzel çeşit çeşit renklerde ve tatlarda farklı farklı kahvaltılık reçel çeşitleri lezzetleri ile donatın.  

 

Reçel çeşitleri nelerdir?

Ülkemizde yapılan bir çok reçel çeşitleri vardır. Tadına doyum olmayan bu reçel çeşitleri; vişne reçel çeşitleri, çilek reçel çeşitleri, kayısı reçel çeşitleri, gül reçel çeşitleri, ahududu reçel çeşitleri, böğürtlen reçel çeşitleri, kuşburnu reçel çeşitleri, portakal reçel çeşitleri, incir reçel çeşitleri, ayva reçel çeşitleri, kuru incir reçel çeşitleri, şeftali reçel çeşitleri ve hatta patlıcan reçel çeşitleri, havuç reçel çeşitleri, damla sakızı vişne reçel çeşitleri, kamkat reçel çeşitleri, ceviz reçel çeşitleri, karadut reçel çeşitleri, sütlü reçel çeşitleri, üzüm reçel çeşitleri, nar reçel çeşitleri, kızılcık reçel çeşitleri gibi leziz tatlar bulunmaktadır. bu listeyi daha fazla uzatabiliriz fakat bu kadar ile yetiniyoruz.  

reçel ve reçel çeşitleri, ayva reçeli

 

Peki Reçellerin Faydaları Nelerdir ve Hangi reçel neye faydalı?

Ülkemizde birçok reçel ve reçel çeşitleri ve faydaları bulunmaktadır. Tadına doyum olmayan bu reçel çeşitlerinden şimdilik Ayva ve vişne reçelinden bahsedeceğiz. İlerleyen yazılarımızda diğer reçel ve reçel çeşitlerini de sizlere tanıtacağız.  

 

Ayva Reçelinin Faydaları:

Ayva ve Ayva reçeli, doktorların özellikle tüberküloz hastalığı için önerdiği şifa kaynağı bir besindir. Ayva meyvesi pişirilerek yendiği zaman çok daha faydalı bir besin haline gelmektedir. Ayvanın şifa kaynağını içinde barındıran besleyici özelliği aynı zamanda ayva reçeli de sahiptir. Ayva reçel çeşitleri özellikle de göğüs hastalıkları için uzmanlar tarafından şiddetle önerilmektedir.  

Göğüs hastalıklarında hastanın öksürüğünü giderir ve balgamını söktürür. Ayva reçeli astıma ve bronşite iyi gelir. Soğuk havalarda soğuk algınlıklarına karşı doğal antibiyotik vazifesi görerek şifa vericidir.  

Norveç bilim insanları ayva reçelinin kansere karşı da engelleyici özelliği olduğunu ispatlamışlardır. Ayva reçeli kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.  

Ayva reçeli

Ayva reçeli aynı zamanda bağırsakları temizleyerek sindirim sistemine çok fayda sağlamaktadır ve sindirim sistemini kuvvetlendirmektedir.  

Ayva reçeli adeta doğal bir antibiyotiktir. Ayva reçeli kanı temizler, hastalıklar üzerinde tedavi edicidir. Ayva reçeli kalbe iyi gelir ve enfeksiyonlu hastalıklarda vücudu korur, güçlendirir, kuvvetlendirir. Hafızayı kuvvetlendirir.  

Aynı zamanda ayva reçeli kabızlık sorunu yaşayanlar için mükemmel bir çözümdür. Bu sorunla karşı karşıya olanlar bol bol ayva reçeli yemelidir. Ayrıca ayva reçeli basur ve bağırsaklardaki iltihaplı tüm hastalıklara da şifa verici özelliği bulunmaktadır.  

Zihin açıcı bir etkisi olan ayva reçeli çocuklarda hafızayı kuvvetlendirir.

 

 

Vişne Reçelinin faydaları:

Vişne yaşlanma karşıtı bir meyve olması ile anti ageing özelliği vardır. Yani genç kalmanın sırlarını arayanlar için vişne ve vişne reçeli bulunmaz bir besin kaynağıdır. Gençliği sırrı buradadır.  

Vişne ve vişne reçeli bağışıklık sistemini güçlendirir. Göz için de büyük fayda faydaları olan vişne reçeli iyi bir A ve C vitamini kaynağıdır. Ayrıca içeriğinde kalsiyum, demir ve fosfor gibi yararlı mineralleri içerir.  

Vişne reçeli kabakulak, kızamık, su çiçeği türünden hastalıklara yakalanma olasılığını ve riskini de azaltmaktadır. Vişne reçelinin sinir sistemimizi de düzenleyici bir etkisi vardır. Kalbimize dosttur ve kalp sağlığımız için büyük fayda sağlar.  

Çağımızda büyük hastalıklardan olan kanser hastalığına karşı da koruma sağlar. Özellikle kanser türlerinden olan prostat ve kolon kanserlerine karşı da koruma sağlar.  

Vişne reçeli

Ayrıca bu leziz vişne ve vişne reçeli saçların dökülmesini de engeller. Uykusuzluğa karşı da faydaları görülmüştür. İyi bir antioksidan olan vişne reçeli, sindirim sistemimize de çok büyük faydalar sağlar. Ayva ve Ayva reçelinde de olduğu gibi Vişne reçelinin de kabızlık sorunlarını giderici bir etkisi vardır. Vişne Reçeli vücudumuzu bakteri ve mantarlardan korur.  

Grip, nezle ve soğuk algınlığına karşı da önleyici etkisi olan vişne reçeli vücudumuzda boşaltım sistemine de büyük faydalar sağlayarak bağırsakları farklı hastalıklara karşı korur.  

Yine kolesterolü düzenleyici etkisi olan vişne ve vişne reçeli beyin ve sinir sistemi için oldukça yararlı olduğu için beyin fonksiyonlarını geliştirici özelliğe sahip olması ile parkinson hastalığına karşı da koruma kalkanı oluşturur. Bağlantılı olarak alzheimer hastalığına karşı da bizim için koruma sağlar ve unutkanlığa karşı da oldukça etkilidir.  

Vişne ve vişne reçeli kalp atışlarını düzenler ve kalp hastalıklarına karşı bizi korumasının yanında yine bağlantılı olarak kalp krizi riskini de azaltır.

© Copyright 2019 SEYİDOĞLU - Tüm Hakları Saklıdır
Developed by FİKİR KAHVESİ