BİZİ TAKİP EDİN
ONLINE SATIŞ
EN
AnasayfaBlogŞeker Pancarı Pekmezi Tarifi ve Nasıl Yapılır?

Şeker Pancarı Pekmezi Tarifi ve Nasıl Yapılır?

Pekmez, içerisindeki vitamin ve mineraller ile şifa deposudur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklardan korunmak ve vücut direncini arttırmak için kullanılır. Kahvaltılarda tükettiğimiz pekmezler birçok farklı çeşidiyle ara öğünlerde, çörek yapımında ve tahin pekmez karışımında kullanılabilir. Pekmez, keçiboynuzu, incir, kuşburnu, üzüm, dut veya şeker pancarından yapılır. Pek çok kişinin bilmediği şifa kaynağı ve enerji deposu şeker pancarı pekmezini denediğinizde sofraların vazgeçilmezi haline gelecek. Seyidoğlu Gıda olarak bu yazımızda şeker pancarı pekmezi tarifi ve nasıl yapılır, sorularına yanıtlar vereceğiz. İster az malzeme ile hazırlayabilir, isterseniz Seyidoğlu Gıda üzerinden her gramajda sipariş verebilirsiniz.

Şeker Pancarı Pekmezi Tarifi İçin Malzemeler

Şeker pancarı pekmezi, son zamanlarda tüketilmeye başlayan hem eşsiz bir tada sahip hem de oldukça faydalıdır. İçerisindeki kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum miktarları ile sağlığa faydalıdır. Kendi çabalarınızla pekmez yapmak istiyorsanız, evinizde biraz zahmetli olsa da yapabilirsiniz.

Şeker pancarı pekmezi az malzemelerle yapılsa da bekleme ve kaynatma süreleri oldukça uzundur. Dilerseniz şeker pancarı pekmezi tarifi için malzemeler nelerdir, yakından inceleyelim.

3 kilogram şeker pancarı,

Kıvamına göre içme suyu

Bu tarif ile hazırlayacağınız şeker pancarından 250 gram kadar pekmez elde edebilirsiniz.

Şeker Pancarı Pekmezi Nasıl Yapılır?

Şeker pancarı pekmezi için oldukça az malzeme gereklidir. Yapım süreci ne kadar zahmetli olursa olsun yaptığınız pekmezi her zaman afiyetle tüketebilirsiniz. Malzemeleri hazırladıysanız şeker pancarı pekmezi nasıl yapılır, tarifimize hemen geçelim.

Mevsiminde bulduğunuz şeker pancarlarını saplarından ayırıp soyduktan sonra güzelce yıkayın.

Şeker pancarının suyunu çıkarmak için karıştırıcı veya mutfak robotundan yardım alarak ezin.

Ezilen şeker pancarı parçalarını bir tülbent veya ince bir süzgü yardımıyla suyundan ayırın.

Ardından ayırdığınız suyu derin bir tencerenin içerisine alın ve üzerine içme suyunu ilave edin. Kısık ateşte sürekli karıştırarak dibinin tutmamasına özen göstererek kaynatın.

 7-8 saate yakın sürelerde karışımı kaynatın ve daha sonra 1 gün beklemeye bırakın. Bekleyen şeker pancarı şırasını 3 kez süzgüden veya tülbentten tekrar geçirin.

Ertesi gün karışımı süzerek ve içindeki katı maddelerin karışmamasına özen göstererek kaynatma tenceresinin içerisine alın.

Kaynamaya aldığınız şeker pancarını iyice kaynatın. Kaynatma sırasında köpükler oluşacaktır ve bunları tahta kaşık yardımıyla üzerinden alın.

Neredeyse tamamlanan şeker pancarı pekmezi yoğunlaştıktan sonra ocaktan alın ve dinlenmeye bırakın. Son adımda ise karışımı cam kavanozlara aktarın ve kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp ters çevirerek beklemeye bırakın. Birkaç gün sonunda pekmezi tek başına, yemek tariflerinde veya tahin pekmez karışımında kullanabilirsiniz.

Şeker Pancarı Pekmezi Tarifinin Püf Noktası

Şeker pancarı pekmezi tarifi biraz zamanınızı alır ama sonucunda eşsiz bir lezzet ortaya çıkacaktır. Birçok tarifte kullanabileceğiniz, tahinle enfes bir lezzet yakalayabileceğiniz şeker pancarı pekmezi tarifinin püf noktası nedir, nelerdir, yakından bakalım.

Şeker pancarı pekmezi için alacağınız pancarların kalitesi ve organik olması yapacağınız tarifin lezzeti için oldukça önemlidir. Mevsiminde bahçenize ektiğiniz veya pazardan bulduğunuz şeker pancarı ile bu tarifi yapmanızı önerebiliriz.

Pekmez çeşitleri tariflerinde de kullanabileceğiniz bu püf noktaları içerisinde ekşi bir pekmez elde etmek istiyorsanız ilk kaynatma süresini uzun tutmanız gerekir. Bu sayede hem hafif ekşi hem de yoğun bir kıvamda şeker pancarı pekmezi elde edebilirsiniz.

Şeker pancarı pekmezinin daha tatlı olmasını istiyorsanız ve mayalanmasını önlemek için karbonat ilave edebilirsiniz. Bununla birlikte diğer pekmez tariflerinde de kullanılan kül veya temiz toprak da kullanabilirsiniz.

Şeker pancarı pekmezinin yapım aşamasında köpük giderek azalıyorsa asit oranı azalıyor demektir. Bu aşamada temiz toprak ve kül kullanmaya özen gösterin.

Tarifinizi hazırladıktan sonra mutlaka cam kavanozlara koymanız gerekir. Plastik ve metal kutular, küflenme ve ekşime yapabilir.

Cam kavanozlara doldurduğunuz şeker pancarı pekmezini açık ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Hazırladığınız pekmezi buzdolabına koymayın. Bunun sebebi ise aşırı soğuk pekmezlerin şekerlenmesine neden olur. Bu şekerlenme ile küflenme ve ekşime meydana gelir.

Kışları enerji depolamak ve hastalıklardan korunmak için pekmez çeşitlerini tüketebilirsiniz. Yedikçe daha çok yemek isteyeceğiniz şeker pancarı pekmezini günde 1-2 kaşık tüketerek daha sağlıklı olabilirsiniz. Yapımı oldukça zahmetli ve zaman alıcı olan şeker pancarı pekmezi tarifini evinizde yapabilir veya uğraşmak istemezseniz Seyidoğlu Gıda üzerinden istediğiniz gramajlarda şeker pancarı pekmezi cam kavanozları kolayca alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Keçiboynuzu Pekmezi Tarifi, Nasıl Yapılır?

© Copyright 2019 SEYİDOĞLU - Tüm Hakları Saklıdır
Developed by FİKİR KAHVESİ